Jak zacząć?

Spread the love

Jak zacząć wędkować w Anglii?


Jak zacząć wędkować w Anglii? Aby zacząć wędkować w Anglii (z wyjątkiem rzeki Tweed), Walii oraz rzece Esk na granicy ze Szkocją należy posiadać ważną licencję wędkarską (Rod Licence) wydaną przez Environment Agency, czyli przez rządową agencję środowiska zwaną dalej EA.

Bardzo ważna sprawą do zapamiętania jest fakt, że bez względu, czy są to wody prywatne, klubowe czy nie wymagające dodatkowych pozwoleń to i tak musimy posiadać tą podstawową EA Rod Licence. W związku z tym o dokładnym podziale wód i rodzajach licencji opowiem w kolejnych artykułach, do których serdecznie zapraszam.

Chcesz wędkować w Anglii -wędkarzu zapamiętaj!
Zakupioną licencję wędkarską należy zawsze posiadać przy sobie. Mimo, że widniejemy w systemie, a oficerowie są dosyć wyrozumiali i często akceptują zdjęcie licencji, to i tak warto uniknąć nieporozumień. Licencja w UK nie jest ogromnym wydatkiem, a żeby ją zakupić potrzeba dosłownie parę chwil. Mimo to znajdują się śmiałkowie, którzy łowią bez licencji, a to grozi karą nawet do £2500 oraz po ukaraniu, upublicznieniem naszego imienia i nazwiska na stronie internetowej agencji. Czy warto zatem podejmować ryzyko? Sami to przeanalizujcie.

Czy są wyjątki od posiadania licencji?
Ciekawostką jest, że dzieci do 13 roku życia nie potrzebują licencji EA Rod Licence, ale dzieci muszą umieć wędkować samodzielnie. Jeżeli rodzic pomaga dziecku, w rezultacie i on musi wykupić licencję. Na tym moi drodzy praktycznie koniec wyjątków. Podczas wędkowania na danej wodzie z dziećmi, prawdopodobnie możemy również zostać zapytani o wykupienie członkostwa lub biletu dziennego.

– Dla młodzieży w wieku od 13 do 16 lat licencja wędkarska jest darmowa, natomiast muszą posiadać EA Junior Licence.

– Od 16 roku życia wykupuje się normalną licencję dla osoby dorosłej.

O czym jeszcze pamiętać?
Gdy wybieramy się na ryby, musimy zawsze pamiętać, aby upewnić się czy na danej wodzie obowiązują dodatkowe zasady i pozwolenia. Na przykład od klubu wędkarskiego lub pozwolenia od właściciela prywatnej posesji, co nie raz okazuje się nie lada wyzwaniem. W różnych regionach UK ten ogólny regulamin wędkarski może się delikatnie różnić. polecam sprawdzić Regional Bylaws.

Jaką licencję wędkarską wybrać w UK ?

Z poprzedniego artykułu wiecie już, że licencja EA Rod Licence jest obowiązkowa. W tym artykule dowiecie się jaki rodzaj licencji wybrać.

Ten temat jest troszkę złożony i na początek warto zrozumieć, jak Anglicy określają rodzaje ryb lub z jakimi określeniami możemy się spotkać. Postaram się to wytłumaczyć w jak najprostszy sposób.

– Non–migratory trout, czyli pstrągi

– Coarse fish lub freshwater fish – wszystkie ryby słodkowodne za wyjątkiem pstrąga, łososia i troci

– Salmon and sea trout – łosoś, troć

– Game fish – łososie, trocie, pstrągi i pstrągi alpejskie za wyjątkiem lipienia

Niestety początkującym często te podziały stwarzają ogromny problem, ale zapewniam, że z czasem da się nich przyzwyczaić.

Są 2 rodzaje EA Rod Licence:

1. TROUT, COARSE FISH AND EEL LICENCE – licencja pozwalająca łowić pstrągi oraz wszystkie inne ryby słodkowodne za wyjątkiem łososi i troci

Tą licencję można używać na kilka sposobów:

– 1 wędka podczas wędkowania za pstrągami w rzekach, strumieniach, kanałach

– do 2 wędek podczas wędkowania za pstrągami na zbiornikach, jeziorach i stawach

– do 2 wędek podczas wędkowania za pozostałymi rybami słodkowodnymi (freswater fish lub coarse)

– do 3 wędek podczas wędkowania za pozostałymi rybami słodkowodnymi (freswater fish lub coarse), ale tylko jeśli wykupujemy LICENCJĘ NA CAŁY ROK

2. SALMON AND SEA TROUT LICENCE – ten drugi rodzaj licencji pozwala nam łowić wszystkie ryby z powyższej licencji oraz łososie i trocie.

Tą licencję możemy używać na 3 sposoby:

– 1 wędka podczas wędkowania za łososiami, trociami i pstrągami w rzekach, strumieniach, kanałach

– do 2 wędek podczas wędkowania za łososiami, trociami i pstrągami w zbiornikach, jeziorach i stawach

– do 3 wędek podczas wędkowania za pozostałymi rybami słodkowodnymi (freswater fish lub coarse)

Spody i markery nie są zaliczane w te limity jako wędki pod warunkiem, że nie mają doczepionego haka.

Należy pamiętać, żeby upewnić się czy na danej wodzie nie panują może jakieś dodatkowe zasady-zapoznać się z nimi to obowiązek wędkarza.

Na jaki czas wykupuje się licencję?

Mamy do wyboru 1-dniową, 8-dniową lub roczną licencję, którą wykupuje się online, dzwoniąc do Environment Agency lub osobiście na poczcie w przypadku osób w wieku od 16 lat. Możemy również podać dokładną datę i godzinę, kiedy licencja ma zacząć działać (do 60 dni od jej wykupienia). Dane do wykupienia licencji, które będziecie potrzebować to karta debetowa lub kredytowa, podstawowe dane osobowe, jak imię, nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania oraz Blue Badge lub NIN w przypadku osób niepełnosprawnych.

Roczna licencja jest ważna przez cały kolejny rok od daty jej rozpoczęcia. Aby nabyć darmową licencję dla młodzieży w wieku od 13 do 16 roku życia należy użyć serwisu online.

Nasza roczna licencja powinna przyjść na wskazany adres w ciągu 10 dni. Jeśli nie otrzymaliśmy jej to należy skontaktować się telefonicznie z Environment Agency.

CENY LICENCJI:

TYP LICENCJI TROUT & COARSE 2 WĘDKI TROUT & COARSE 3 WĘDKI SALMON & SEA TROUT
1 – DNIOWA £6 NIEDOSTĘPNA £12
8 – DNIOWA £12 NIEDOSTĘPNA £27
ROCZNA £30 £45 £82
ROCZNA POWYŻEJ LAT 65 LUB DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH £20 £30 £54
ROCZNA DLA JUNIORÓW 13 – 16 LAT DARMOWA DARMOWA DARMOWA

Jak kupić licencję wędkarską w UK?

W tym krótkim poradniku dowiesz się krok po kroku jak kupić licencję wędkarską online. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Krok 1 : Wejdź na stronę Environment Agency https://get-fishing-licence.service.gov.uk/buy/licence-length i na pierwszej stronie zostaniesz zapytany o okres czasu, na jaki chcesz wykupić licencję wędkarską. Do wyboru masz 3 możliwości – 12 miesięcy, 8 dni lub 1 dzień. Zaznacz odpowiednią opcję i kliknij CONTINUE

Krok 2: Wpisz swoje imię i nazwisko, takie jakie widnieje na Twoim dokumencie tożsamości (nie używaj zdrobnień lub pseudonimów). Kliknij CONTINUE

Krok 3: Wpisz swoją datę urodzenia. Kliknij CONTINUE

Krok 4: Wpisz swój dokładny adres zamieszkania. W przypadku 12 miesięcznej licencji przyjdzie ona pocztą w ciągu kilku dni. Wpisz kod pocztowy i numer mieszkania, po czym kliknij FIND ADDRESS, wyszukiwarka powinna pokazać adres.

Krok 5: Jeżeli adres, który wygenerowała strona się zgadza, zaznacz go i kliknij CONTINUE.

Krok 6: Otrzymasz zapytanie, kiedy Twoja licencja wędkarska ma zacząć działać. Masz dwie opcje – 30 minut od płatności lub inny czas i data. Jeżeli chcesz aby Twoja licencja zaczęła działać od razu jak w poniższym przykładzie zaznacz „30 minutes after payment” i kliknij CONTINUE.

Krok 7: Strona zapyta Cię czy otrzymujesz następujące zasiłki PIP lub DLA, zaznacz YES lub NO. W poniższym przykładzie zaznaczyliśmy NO, następnie Kliknij CONTINUE

Krok 8: Strona pyta Cię czy posiadasz Blue Badge (w przypadku osób niepełnosprawnych). Zaznacz odpowiednią opcję i kliknij CONTINUE (w naszym przykładzie odpowiedzieliśmy NO)

Krok 9: W tym kroku masz wybór licencji. O rodzajach licencji opowiedziałam w poradniku wyżej oraz na blogu. Zaznacz odpowiednią opcję i kliknij CONTINUE (w naszym przykładzie zaznaczyliśmy Trout and corse)

Krok 10: Strona pyta Cię, ile wędek ma obejmować licencja. Wybierz opcję do 2 lub do 3 wędek i kliknij CONTINUE

Krok 11: Strona pyta Cię w jaki sposób mają być Ci wysłane szczegóły licencji takie jak na przykład jej numer. Do wyboru masz „email lub sms” lub „nie mam żadnego z powyższych”. W naszym przykładzie wybieramy „email lub sms” i kliknij CONTINUE. Pamiętaj, że 12 miesięczna licencja i tak przyjdzie pocztą na wskazany adres, natomiast 8 lub 1 dniowa nie i musisz znać ich numer.

Krok 12: Strona pyta czy chcesz otrzymywać newsletter od Environment Agency (to takie wiadomości od agencji środowiska z ciekawostkami). W naszym przykładzie zaznaczyliśmy NO, kliknij CONTINUE.

Krok 13: Sprawdź swoje dane i jeśli wszystko się zgadza kliknij CONTINUE

Krok 14: Przeczytaj zasady i warunki

Tłumaczenie:

Warunki Licencji

Kupując licencję zgadzasz się na warunki:

  • Licencja jest ważna tylko na imię i nazwisko jej posiadacza
  • Posiadacz licencji musi mieć przy sobie dowód jej posiadania podczas kontroli. Nieposiadanie takiego dowodu jest uznawane jako wykroczenie
  • Licencja nie upoważnia do wędkowania, ale upoważnia do używania wędki z linką. Upoważnienie do wędkowania wydaje właściciel praw do wędkowania na danej wodzie
  • Posiadacz licencji musi zapoznać się również z regionalnym regulaminem wędkarskim zwanym Bylaws. Nie zapoznanie się z tymi zasadami jest również wykroczeniem
  • Licencja jest ważna na określony w niej czas oraz ilość wędek.

Jeżeli zapoznałeś się z zasadami i warunkami licencji, zaznacz „ I agree to the terms and conditions”, a następnie kliknij PAY FOR THE LICENCE

Krok 15: Wpisz swoje dane karty płatniczej, w naszym przykładzie używamy karty Visa Debit.

I gotowe! Nie pozostaje Ci nic innego jak cieszyć się swoimi wędkarskimi wyprawami i zacząć wędkować w Anglii. Pamiętaj żeby zawsze zapoznać się z regulaminem i zasadami miejsca w którym masz zamiar wędkować. Niektóre wody wymagają dodatkowych pozwoleń od właściciela, natomiast o tym opowiem w kolejnym artykule do którego serdecznie zapraszam.  

Gdzie można wędkować w Anglii?

Sezon wędkarski w Anglii ?

Jak zapisać się do klubu wędkarskiego?

Niezbędny sprzęt wędkarza w Anglii?